Blog
„Czy ma Pani wzór umowy, z którego mógłbym skorzystać” albo „ Zastosowałem taki wzór umowy, jaki znalazłem” - słyszę nie raz.
Czy skorzystanie z wzoru umowy to jednak dobry pomysł ? Czy wzór umowy jest umową, której potrzebujesz ?
Nie zawsze znajdziesz wzór umowy.
Spotkasz się zapewne z wzorem umowy najmu czy umowy pożyczki, ale wzór umowy o współpracę przy organizacji imprezy może być trudny do znalezienia. Umowa najmu i umowa pożyczki są umowami regulowanymi przez przepisy, tzw. umowami nazwanymi. Z tego powodu wiadomo, co należy w nich zapisać, aby w ogóle był to ten rodzaj umowy. Przepisy dotyczące umowy nazwanej podpowiadają rozwiązania istotnych i typowych sytuacji, które mogą mieć miejsce. Dlatego ktoś, kto tworzy wzór umowy, zapisuje w nim te reguły, do których w jakiś sposób odnoszą się przepisy. Umowę współpracy przy czymkolwiek trzeba wymyśleć od początku, bo takiej umowy nazwanej nie ma i w związku z tym nie ma przepisów, które by ją regulowały. Jeśli więc nawet ktoś opracuje umowę o współpracy, to będzie ona dotyczyć konkretnej relacji. Jeśli nie o takiej współpracy myślisz, to jej projekt nie będzie rozwiązaniem dla Ciebie.
Wzór nie uwzględnia Twoich potrzeb.
Wzór to umowa przygotowana nie dla konkretnego podmiotu, tylko dla wszystkich, którzy mogą być nim zainteresowani. Standard. Może stanowić bazę do wspólnej pracy prawnika z klientem. Możesz się z niego dowiedzieć, o czym warto pomyśleć oraz poznać dzięki niemu przykładowe rozwiązania. Wzór umowy może być jak lista zagadnień, które warto przemyśleć i rozwiązać; prawnik profesjonalista podpowie Ci, jakie masz możliwości, a Ty zdecydujesz, co odpowiada Twoim potrzebom.
Błąd we wzorze też może się przytrafić.
Przypuszczam, że tę możliwość mało kto bierze pod uwagę. Niesłusznie, zwłaszcza jeśli korzystasz z wzoru, którego autora nie znasz. Poza tym przepisy się zmieniają, co oznacza, że wzór opracowany 5 lat wcześniej nie musi być zgodny ze stanem prawnym obowiązującym wówczas, gdy chcesz go zastosować.
Jeśli potrzebujesz umowy, to namawiam Cię zaangażuj się w pracę nad jej projektem. Zwłaszcza, jeśli będziesz korzystać z tej umowy w swoim biznesie. Prawdopodobnie oznacza to bowiem, że zastosujesz ją wielokrotnie.
Gdy zwraca się do mnie klient, który potrzebuje projektu umowy, to proszę go o informacje o tym:
- do czego zmierza, jaki chce osiągnąć cel i do czego umowa ma mu służyć;
- czego chce uniknąć i czego się obawia;
- do czego chce się zobowiązać i jakich zobowiązań oczekuje od swojego partnera.
Tego mogę się dowiedzieć tylko od niego. Moja prawnicza wiedza i doświadczenie pozwalają na przygotowanie umowy. Lecz - bez informacji od klienta - rozwiązania które zaproponuję, mogą nie odpowiadać jego oczekiwaniom. Dlatego nie mogę bez udziału klienta stworzyć umowy, której on potrzebuje.
Jaki będzie Twój wybór ? Wzór umowy czy umowa, której potrzebujesz?
Wstecz